Mikołaj Stroiński

Mikolai Stroinski

Tekst EN Mikołaj Stroiński mieszka i pisze muzykę w Los Angeles, dorastał w Warszawie, a urodził się w Nairobi.

Po ukończeniu Akademii Muzycznej im.Karola Szymanowskiego w Katowicach, którą ukończył z wyróżnieniem oraz Berklee College of Music w Bostonie. Kolejnym krokiem stała się przeprowadzka do Los Angeles.

Tu rozpoczął pracę pisząc muzykę dla stacji telewizyjnych takich jak CBS, NBC, ABC, FOX, SPIKE TV, Discovery Channel, History Channel, HBO, SCI-FI i wielu innych. Dziś można ją usłyszeć w programach telewizyjnych na całym świecie.

Zdobywając należyte doświadczenie i rozpoznawalność w Los Angeles, Mikołaj utworzył własne studio, które pozwala mu na realizację autorskich projektów filmowych i telewizyjnych.
Do jego ostatnich kredytow należy produkcja HBO “Bez Tajemnic” (reż. A. Holland, W. Smarzowski, M. Lechki, K. Adamik, A. Kazejak, J. Borcuch, A. Glińska). Skomponował także muzykę do seriali “Paradoks” (reż. B. Lankosz i G. Zgliński) oraz “Zbrodnia” (reż. Greg Zgliński), wyprodukowanych przez studio Opus Film.

Obok muzyki telewizyjnej i filmowej twórczość Mikołaja obejmuje także kompozycje ścieżek do gier video. Rozpoczął od napisania muzyki do zwiastuna wyczekiwanej gry “Dark Souls 2”, który na portalu youtube szczycił się oglądalnością 150 tysięcy odsłon dziennie.

Wkrótce zaczęły naplywać kolejne propozycje z rynku gier – najpierw dwie produkcje niezależnego studia Crunching Koalas pt “MouseCraft” i “WordTrap Dungeon”, a potem gra “The Vanishing of Ethan Carter” (Zaginięcie Ethana Cartera), która nie tylko zdobyła wiele entuzjastycznych recenzji ale rownież 3 nominacje na Annual Game Music Awards 2014 oraz nominację za Best Audio na 2015 Game Developers Choice Awards.

Najnowszym projektem Mikołaja jest muzyka do trzeciej cześci sagi o Wiedźminie – “Wiedźmin 3:Dziki Gon”- gry, która do tej pory zdobyła na świecie ponad 130 nagród w tym statuetke “Najbardziej Oczekiwanej Gry Roku” na Game Awards w Las Vegas. Mikołaj Stroiński zdobył tytuł “Wybitny Polak Za Granicą (w dziedzinie kultury) 2014” nadany przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego “Teraz Polska” we współpracy z Biurem Prezydenta RP i Senatem.

Jego styl i podejście do obrazu są bardzo wszechstronne. Warsztat obejmujący wiekszość gatunków muzycznych pozwala mu na swobodę wyrazu jak i rownież na poszukiwanie oryginalnego brzmienia .Swoją muzyką Mikołaj potrafi dodać obrazowi komercyjnej atrakcyjności (zwiastuny, kino akcji), jak również prawdziwej i umykającej słowom głębi, której obecność wpływa na intensywność odbioru i przeżyć emocjonalnych widza.